Poradniki do pobrania

Zmiana wagi a nowy lej

Więcej
2012/01/27 18:39 #19 przez rober
rober odpowiedział w temacie: Re: Zmiana wagi a nowy lej
Dzięki za odpowiedź na moje pytanie.
Jeszcze się nie zdecydowałem na nowy lej. Zmiany w obwodzie kikuta nie są wielkie (nawet nie ma potrzeby zakładania dodatkowych skarpet).

Pozdrawiam Robert
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/01/27 13:30 #20 przez lidi
lidi odpowiedział w temacie: Re: Zmiana wagi a nowy lej
Dziękuję za odpowiedź.
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/01/26 14:41 #21 przez smakosz
smakosz odpowiedział w temacie: kochana Lidi
Problem niestety nie mieści się w moich kompetencjach i zakresie wiedzy strikte chirurgiczno-ortopedycznej. Bardzo trudno mi jest cokolwiek doradzić na odległość i nie umiem odpowiedzieć czy założenie gipsu powinno być konieczne czy nie, co do mrowienia także nie chcę zabierać głosu. Na moją męską intuicję powinnaś zrobić prześwietlenie promieniami rentgena i wtedy okaże się czy jest zrost czy nie (inna sprawa nie mam pojęcia co było przyczyną złamania, jeżeli osteoporoza to poważna sprawa i tutaj tylko porada lekarza specjalisty). Nic nie stoi na przeszkodzie abyś wybrała się na wizytę do innego specjalisty, lekarza - nie znachora :).
Co to opuchlizny to bardzo ciężko przewidzieć kiedy ona zaniknie i problemy z założeniem protezy są zasadne. Niestety z doświadczenia wszelkiego rodzaju złamania kikuta, reamputacje kikuta powodują znaczne i nieodwracalne zmiany objętościowe kikuta a co za tym idzie wymagane jest wykonanie nowego lejka twardego protezy. Sam proces może być podobny jak przy otrzymaniu protezy tymczasowej i po kilku miesiącach chodzenia w "nowym, tymczasowym leju" będzie konieczność wykonania lejka ostatecznego.
Nie bardzo się na bieżąco orientuję ale na wykonanie nowego leja do starej protezy możesz w NFZ starać się o dofinansowanie, nazywają to wniosek "na naprawę protezy" nie będzie to naprawa jako tako ale pieniążki w wysokości 800 kilku złotych przyznają. Oczywiście na wykonanie nowego lejka zdecyduj się w momencie kiedy stary lejek definitywnie będzie za mały - a tak niestety może się z dużym prawdopodobieństwem zdarzyć.
Nie zapominaj oczywiście o ruchu i ćwiczeniach ogólnie wzmacniająco-rozciągających musisz być w formie jak staniesz na nogi - pamiętaj aby sobie nie zrobić krzywdy, poproś jakiegoś rehabilitanta fizjoterapeutę o pomoc i poradę.
pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Krzysztof

technik ortopeda
www.ortocentrum.com.pl
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/01/26 12:49 #22 przez lidi
lidi odpowiedział w temacie: Re: Zmiana wagi a nowy lej
Smakosz powiedz coś jeżeli możesz o zmianach kikuta po złamaniu (1.3 uda wielkość kikuta, a złamanie w jego połowie). Jak długo może utrzymywać się obrzęk. W październiku(24), złamałam kikut i do tej pory nie mogę włożyć protezy. Wizyta u lekarza dopiero 20 lutego. Nawet nie wiem czy się zrosło. Nie miałam zakładanego gipsu bo złamanie było bez przemieszczenia. Cały czas czuję mrowienie w kikucie. Obawiam się, że wytworzył się tzw staw rzekomy. Zaczynam "fiksować" w obawie, że moje siedzenie w domu przedłuży się. Proszę Cię o podpowiedzi jeśli coś wiesz na taki temat.
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/01/26 09:07 #23 przez bodzio2
bodzio2 odpowiedział w temacie: Re: Zmiana wagi a nowy lej
Smakosz dzięki za info także skorzystam z tych rad, pozdrwawiam.

Żadna droga nie jest trudna, gdy idziemy razem...
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/01/25 14:51 #24 przez smakosz
smakosz odpowiedział w temacie: Re: Zmiana wagi a nowy lej

Witam wszystkich.
Ostatnio udało mi się zrzucić parę kilo. Jednak zauważyłem że kikut coraz bardziej wchodzi w lej. Co za tym idzie noga w protezie wydaje się krótsza.
Po nowym roku mam zamiar zrobić nowy lej, jednak widząc zmiany jakie zachodzą to obawiam się czy nie poczekać jeszcze trochę aż kikut nie będzie zmieniał swoich rozmiarów.

Co mi radzicie?

Jako że jestem protetykiem pozwolę sobie doradzić, podpowiedzieć.
Zmiany obwodowe na kikucie są normalną rzeczą i głównie w większości przypadków obwód kikuta się zmniejsza (spala się tkanka tłuszczowa, zanika opuchlizna, poprawia się krążenie w kikucie i co za tym idzie nie zalegają płyny ustrojowe, zanik tkanki mięśniowej to kilka z głównych przyczyn) ale jest kilka procent gdzie kikut zwiększa swoje obwody wynikające z rozrostu tkanki mięśniowej (głównie młodzi aktywni ludzie).
Objawy u Ciebie powinny Cię skłonić do dokładniejszego obserwowania kikuta i kontrolowania jego stanu, chodzi mi o tkanki skórne (może dojść do podrażnień i uszkodzeń a to spowoduje że będziesz musiał się pokurować znaczy się kikut).
Zmiany obwodowe możesz w jakimś stopniu kontrolować niwelując zakładając na kikut pończoszki kikutowe (tutaj jest masa różnych typów i rodzajów do wybory do koloru) pamiętaj tylko o należytej higienie i codziennym zakładaniu świeżych czystych pończoch.
Najważniejsza rzecz ilość pończoch na kikucie jest w pewnym stopniu ograniczona, z reguły w zależności od grubości pończoch jest to około 3-6 sztuk nie więcej ponieważ większa ilość pończoch na kikucie znacznie wpływa na sterowność protezą i znaczący spadek komfortu przemieszczania się w protezie.
Lej powinieneś wymienić na nowy w momencie kiedy zaobserwujesz stabilizację obwodów kikuta przez około 1 miesiąc możesz to sprawdzać np. mierząc co 4,5 cm na jego długości obwód kikuta lub licząc ilość używanych pończoch kikutowych.
Pamiętaj i pozostali czytający forum zmiany na kikucie występują i będą występować w różnych przypadkach z różnym nasileniem, u niektórych są niezauważalne i nie wpływają na komfort poruszania się w protezie a u niektórych będą znaczne i kłopotliwe wymagające wymiany lejka protezowego na nowy.
Co do czynników wpływających na zmiany kikuta to jest i bardzo wiele do nich zaliczyć można np.: to co wyżej wymieniłem, cukrzyca i jej powikłania, zmiana leków, zmiana wagi, zaburzenia w metabolizmie, znaczny spadek aktywności, znacznie wysoka temperatura otoczenia, ogólne warunki, predyspozycje itd itp
pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

technik ortopeda
www.ortocentrum.com.pl
Temat został zablokowany.
  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.390 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art