Kilka rad na dobry początek

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Kilka rad których autorem jest samo życie
Kilka rad, których autorem jest samo życie

 

Każdego roku przynajmniej kilka tysięcy osób z amputacją w obrębie kończyny dolnej otrzymuje protezę. W każdym przypadku podstawowym zadaniem protezy jest umożliwienie jak najsprawniejszego poruszania się w pozycji pionowej.
Przywrócenie tej czynności ma jednak o wiele większe znaczenie niż umożliwienie przemieszczania się od punktu A do punktu B. Przede wszystkim daje to możliwość powrotu do "normalnego" życia. Jeśli to tylko możliwe także do życia zawodowego. Oczywiście, aby tak się stało nie wystarczy sama nawet najlepsza proteza. Bardzo dużo zależy od chęci, determinacji, i sprawności osoby zaprotezowanej.

Poziomy amputacji na kończynie dolnej

 

Poziomy amputacji na kończynie dolnej

Syme’s

Amputacja całej stopy z usunięciem powierzchni stawowej kości piszczelowej, obu kostek bocznej i przyśrodkowej, pokrycie kikuta płatem skórno-mięśniowym spod pięty. Bardzo niewielka ilość dostępnych na rynku stóp protezowych.

Protezy tymczasowe

Protezy tymczasowe

Jak sama nazwa mówi proteza tymczasowa jest zaopatrzeniem nieostatecznym. Ma służyć użytkownikowi przez stosunkowo niedługi czas i spełniać ściśle określone funkcje.
Protezy tymczasowe (bez względu na poziom amputacji) możemy podzielić na kilka grup (najpierw zrobiłam podział na dwie grupy, ale w ferworze pisania tekstu, który miał być rzeczowy, a okazał się subiektywny i nie pozbawiony emocji, okazało się, że grupy są trzy):

Przygotuj się do rozmowy z protetykiem

 

Przygotuj się do rozmowy z protetykiem

Jednym z najważniejszych wytycznych protetyki, jest to, że nie ma dwóch takich samych pacjentów i do każdego trzeba podejść bardzo indywidualnie. Zbierając informacje o długości i kształcie kikuta, wadze pacjenta, jego aktywności a nawet o jego zainteresowaniach tworzymy obraz przyszłego użytkownika protezy.

Pielęgnacja skóry - Higiena kikuta i lejka protezowego
Pielęgnacja skóry - Higiena kikuta i lejka protezowego

Skóra jest naturalnym płaszczem ochronnym naszego organizmu. Chroni tkanki przed urazami mechanicznymi, chemicznymi, wahaniami temperatury. Stanowi również pierwszą linię obrony przeciw wszelkim infekcją i chorobą. Właściwa troska o skórę na kikucie zmniejsza szanse infekcji

Jaki jest Twój stopień aktywności
Jaki jest Twój stopień aktywności

Indywidualne potrzeby użytkownika protezy jego waga oraz aktywność są obecnie podstawowymi czynników, które bierze się pod uwagę przy doborze elementów, z których będzie wykonana proteza. Warto jest, zatem wiedzieć, na czym polega podział na różne stopnie aktywności jak i to, na jakim poziomie można znaleźć siebie w tej klasyfikacji

Pati

 

"Normalna reakcja na nienormalną sytuację"

                                                               ~ Patrycja Plewka

 

 

Nie ma co się rozczulać nad sobą, tu trzeba działać. Nie ma co płakać.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art