Poradniki do pobrania

Pierwsza proteza

Więcej
2009/05/15 12:09 #13 przez Eywaa
Eywaa odpowiedział w temacie: Re: Pierwsza proteza
Witam wszystkich :) Maćku dziękuje Ci bardzo za wszystkie rady, bardzo mi pomogłeś :) powoli chodzę już o jednej kuli a po domu nawet bez ale na zablokowanym kolanie. Zapisałam się na naukę chodzenia , rozpoczynam za tydzień. Za jakiś czas napiszę jakie są tego efekty :lol:

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Więcej
2009/05/04 18:35 #14 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Pierwsza proteza
Eywaa,

te bole w pachwinie i Twoje kiwanie sie na protezie sa prawdopodobnie ze soba zwiazane.
Na protezie mozna chodzic (prawie) zupelnie rowno i bez utykania, ale musza do tego byc spelnione dwa warunki.

Pierwszy natury psychicznej – protezie trzeba zaufac. Proteza nie zastepuje kuli lecz noge i tak ja trzeba traktowac. Nie mozna sie nia tylko podpierac, zeby szybko przeniesc ciezar na zdrowa noge, ale trzeba ja obciazac tak jak zdrowa noge. Czas niesienia ciezaru ciala na protezie nie powinien byc krotszy niz na zdrowej nodze. Nie podpierasz sie proteza, ale swiadomie przenosisz na nia caly ciezar ciala az do momentu „lamania” sie protezy i naturalnego przejscia na zdrowa noge. Szkola chodzenia pomoglaby Ci to opanowac.

Drugi warunek – natury fizycznej, to mozliwie brak bolu. Z tego co piszesz, Twoj lej jest po wewnetrznej stronie uda zbyt dlugi. Stad przy obciazeniu protezy masz nacisk w pachwinie i bol, ktory podswiadomie wymusza skrocenie czasu obciazenia protezy (to zreszta dotyczy kazdego rodzaju bolu kikuta). Tak jak pisalem, lej powinien byc w tym miejscu skrocony lub odgiety na zewnatrz. Uwaga, w tym drugim rozwiazaniu protetyk musi to zrobic tak, zeby odgieta krawedz nie obcierala zdrowego uda od wewnatrz.

Czy cala proteza jest zbyt dluga, to moze latwo swierdzic protetyk, ale mysle ze Ci to mierzyl przed oddaniem protezy. Jezeli mialabys przy obciazeniu protezy wrazenie pokonywania malego pagorka, to byloby to wskazowka, ze tak jest, ale to rzadki przypadek.

Pozdrawiam
m.
Temat został zablokowany.
Więcej
2009/05/04 09:12 #15 przez Eywaa
Eywaa odpowiedział w temacie: Re: Pierwsza proteza
Dziękuje wszystkim za rady ;-) Wczoraj miałam na sobie proteze 10 godzin i nawet nie było źle, nie mam otarć ani odcisków ale ucisk na pachwinę bardzo utrudnia mi chodzenie , więc muszę odwiedzić protetyka i mam wrażenie że mam trochę za długą proteze. Mąż mówi że jak idę to się nie naturalnie " wykrzywiam ". Chciała bym zapisać się na jakąś naukę chodzenia bo może ja po prostu źle rozkładam ciężar ciała albo coś innego źle robię, a obwiniam o to proteze.
Temat został zablokowany.
Więcej
2009/04/30 13:31 #16 przez Bogusia853
Bogusia853 odpowiedział w temacie: Re: Pierwsza proteza
Eywaa
Maciek ma rację,Chłopak wie co mówi,długi kikut,to same plusy-wiem,bo mam,poza tym dobry protetyk(dobry!)sprawi,ze nie będziesz czuła dyskomfortu chodząc,pytaj go,przedstawiaj mu swoje wątpliwości,swoje zastrzeżenia.To jest Twoja noga i tylko Ty możesz powiedzieć,zasugerować,że coś jest nie tak-nikt inny.Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.
Więcej
2009/04/27 22:02 #17 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Pierwsza proteza
Eywaa,
jeszcze jedna uwaga. Piszesz „...zostawili mi za dużo skóry...” a z tego wynika, ze nie masz wyluskania lecz zwyczajnie dlugi kikut (to dobrze, ze masz duzo tkanki miekkiej, bo to nie skora). Dobry protetyk zniweluje Ci ta „wade” kosmetyczna (dlugie udo) do minimum, a zalety dlugiego kikuta pozostana. Bedziesz zadowolona.
m.
Temat został zablokowany.
Więcej
2009/04/27 21:38 #18 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Pierwsza proteza
Eywaa,
Napisalas, ze „Obtarcie zrobiło mi się w miejscu gdzie kończy się lej przy samej pachwinie”. To znaczy, ze Twoj protetyk musi w tym miejscu poprawic lej. Tak byc nie musi ani byc nie powinno. Po to masz lej probny, zeby wylapac bledy i je wyeliminowac. Byc moze wystarczy lekkie wygiecie krawedzi leja, albo byc moze male skrocenie leja w tym miejscu, ale nie akceptuj tego. Przy intensywnym, dynamicznym uzywaniu protezy bedziesz miala zawsze problemy.

„...mój protetyk powiedział że mam troche za długiego kikuta ( zostawili mi za dużo skóry) i dlatego mam nie równe kolana o dobre parę cm”
To bzdura. Dlugi kikut powoduje nierownosc kolan, ale daje wiele innych zalet uzytkowych (wieksza dzwignia = wieksza sila, np. przy jezdzie na rowerze, na nartach, przy dlugim chodzeniu). Twoj protetyk nalezy chyba do starszej generacji?

Problem nierownych kolan mozna troche zmniejszyc, ale jako taki pozostanie. Wspomniane przez Piotrka kolana policentryczne nie maja z tym nic wspolnego. One „skracaja” noge w czasie chodzenia (w ten sposob minimalizujac ryzyko potkniecia), ale nie zmienia to faktu, ze samo polaczenie leja i kolana powoduje dluzsze „udo”. W sumie zalety „mechaniczno-fizyczne” kosztem wady „kosmetycznej”. To sie oplaca.
Trzymaj sie.m.
Temat został zablokowany.
  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.402 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art