Informacje ogólne

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Jak zbudowana jest proteza 

Proteza modularna kończyny dolnej jest konstrukcją zbudowaną z kilku (czasem jest to 5 a czasem 8) komponentów dobranych w przemyślany sposób. System doboru komponentów opiera się na indywidualnych cechach przyszłego użytkownika protezy.

Innymi słowy inną protezę otrzyma młoda osoba ważąca 120 kg, uprawiająca rekreacyjnie sport, a inną emeryt o wadze 75 kg który większość czasu spędza w domu i jego najbliższym otoczeniu

System modularny (czyli taki, który pozwala nam łączyć poszczególne elementy protezy i w określony sposób ustawiać je względem siebie), umożliwia wymianę określonego komponentu protezy i zastąpienia go innym o podobnej funkcji ale innych parametrach. Dzięki temu możemy na przykład w dowolnym momencie zamienić starą stopę na inną, wymienić lej protezowy bądź staw kolanowy bez potrzeby wykonywania całej protezy od początku.

Gdybyśmy chcieli ustawić poszczególne komponenty wg ich ważności w protezie powstanie taki oto schemat:

 

 

 

 

 

1. Lej protezowy
 

 

2. Stopa protezowa


3. Staw kolanowy (jeśli mówimy o protezie uda)


4. Staw biodrowy (jeśli mówimy o protezie przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym)Myślę że warto było by poświęcić poszczególnym komponentom odrobinę uwagi i przekonać się jak wyglądała ich historia i co dzisiaj mogą nam zaoferować najnowocześniejsze konstrukcje.

Lej protezowy jest tym elementem, który protetyk wykonuje indywidualnie dla każdego użytkownika protezy.
Często jego kształt, wymiary i materiał, z którego powstaje, są wypadkową wiedzy protetyka, doświadczeń amputanta oraz jego własnych preferencji. Z tych powodów trudno będzie nam w sposób jasny i czytelny dla wszystkich opisać tą część protezy.
Dużo łatwiej jest to zrobić w przypadku pozostałych elementów protezy.
W kilku podejściach, bo temat jest dość obszerny postaramy się opowiedzieć o stopie protezowej, a jeśli taka forma Wam się spodoba, to także o stawach kolanowych, biodrowych, amortyzatorach, lejach komfortowych. Czekamy też na sugestie (na forum) – wolelibyśmy dostarczać Wam tych informacji których potrzebujecie.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art