Poradniki do pobrania

jazda samochodem

Więcej
2012/10/22 19:09 #1 przez Comatusapiens
Comatusapiens odpowiedział w temacie: Re: jazda samochodem
Piotr33

Witaj! Są dwie sprawy. Osoba niepełnosprawna, z punktu widzenia prawa, potrzebuje odpowiedniego przystosowania. Wszystko jest ok do puki nie ma się wypadku. W razie jego wystąpienia mogą zacząć się problemy.

Osobiście nie mam prawej nogi - amputacja powyżej kolana.
Są 3 w pełni legalne sposoby na całkowicie legalne poruszanie się własnymi 4 kółkami!:

1) System ciągnij/pchaj - raz u instruktora z tego skorzystałem... nie przypadło mi do gustu :(. Jest to ręczne operowanie specjalną dźwignią, za pomocą której obsługuje się pedały przyspieszenia i hamowania. Koszt nowej instalacji około 2000 zł

2) Automatyczne sprzęgło :D. Cena około 3500 zł. Mój osobisty faworyt jeśli chodzi o manualne skrzynie biegów :D. Urządzenie wciąga sprzęgło, a po naciśnięciu gazu zaczyna je puszczać umożliwiając płynny start. Przy zmianach biegów fotokomórka na gałce dźwigni wywołuje wciągnięcie sprzęgła i zmianę biegu. Po dotknięciu hamulca sprzęgło też zaczyna się wciągać. Zrobiłem na tym praktycznie cały kurs (miałem jeszcze chwilkę na automacie) i spokojnie zdałem prawo jazdy za 1 podejściem :). Jedyna sprawa jest taka, że trzeba lewą stopą obsługiwać gaz i hamulec. ( na prawdę jest to banał. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania tego systemu do większości, nawet używanych aut. Zaletą zrobienia prawa jazdy na tym jest wpis do prawa o konieczności przystosowania auta - czyli można jeździć i ciągnij/pchaj (jak z pieniędzmi byłoby cienko), i z systemem automatycznego sprzęgła (umiarkowana sytuacja finansowa) jak i automatem (zasadniczo rewelka). Sam system sprzęgła można przenosić (przynajmniej tak słyszałem) pomiędzy kolejnymi samochodami :)

3) Automatyczna skrzynia biegów. Wadą robienia na tym prawa jazdy jest konieczność posiadania automatycznej skrzyni w kolejnych pojazdach.

Osobiście z powodzeniem, od prawie 4 lat użytkuję Grande Punto z fiatowskim rozwiązaniem Dualogic. Jest to zasadniczo zwykła, manualna skrzynia biegów, z automatycznie działającym, zwykłym sprzęgłem oraz automatycznym przerzucaniem biegów (z możliwością ich ręcznego wyboru). Spalanie jest takie samo jak w zwykłej skrzyni biegów. Jak na razie na nic nie mogę narzekać. Autko ma przyspieszenie, biegi wchodzą gładko a komfort jest upajający. Zła sława z podobnego rozwiązania AlfyRomeo na szczęście nie przeszła na Fiata :D. Podobne rozwiązania (manualna skrzynia sterowana elektronicznie) stosują między innymi Opel (osobiście jeździłem wersją sprzed 4 lat, było przyjemnie!) Skoda, Toyota, Nissan . Ten ostatni jeszcze 4 lata temu w Micra wciskał 4 biegową skrzynię - co zwiększało spalanie i pogarszało dynamikę... obecnie ogólnie popularyzują się skrzynie typu DSG, ale tutaj już się nie orientuję. Przy zakupie używanego autka lepiej się przejechać osobiście. Modele skrzyń w rodzaju Dualogic jeszcze 5-6 lat temu trochę powoli i w nie dokońca odpowiednich chwilach zmieniały przełożenia (np na środku skrzyżownia - co było jednym z powodów dla których na egzamin wolałem automatyczne sprzęgło :). W kolejnych konstrukcjach ten bubel został naprawiony.

Niestety nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat nowych, w pełni automatycznych skrzyń.


Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/10/22 14:33 #2 przez piotr33
piotr33 odpowiedział w temacie: Re: jazda samochodem

Uważam,że jeżeli masz protezę na prawej nodze to na Twoim miejscu nie prowadziłabym auta z manualną skrzynią biegu. To jest raczej nie do opanowania, więc szukaj automatu, pozdrawiam


To jest do opanowania. Miałam 17 lat kiedy nauczyłam się jeździć samochodrm nie mając prawej nogi powyżej kolana. To było w czasach kiedy w Polsce były tylko samochody ze "zwykłą" skrzynią biegów. Nie było też kursów jazdy dla osób niepełnosprawnych. Uczyłam się razem ze sprawnymi , miałam świetnego instruktora. Prawą nogą czyli protezą obsługuję tylko gaz, a lewą sprzęgło i hamulec. Jeżdżę tak 40 lat bez wypadku.

pewnie że do opanowania , ja nigdy nie mialem prawa jazdy , ale , że tak się wyrażę jazda samochodem nie jest mi obca , siłą przyzwyczajenia , prawa noga ucieka na pedał hamulca...mieszkam , w pruszkowie , a tu nie bardzo mam gdzie poćwiczyc przed kursem i egzaminem...ale jak pojade na wieś do brata to łąka moja:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/10/22 07:33 #3 przez lidi
lidi odpowiedział w temacie: Re: jazda samochodem

Uważam,że jeżeli masz protezę na prawej nodze to na Twoim miejscu nie prowadziłabym auta z manualną skrzynią biegu. To jest raczej nie do opanowania, więc szukaj automatu, pozdrawiam


To jest do opanowania. Miałam 17 lat kiedy nauczyłam się jeździć samochodrm nie mając prawej nogi powyżej kolana. To było w czasach kiedy w Polsce były tylko samochody ze "zwykłą" skrzynią biegów. Nie było też kursów jazdy dla osób niepełnosprawnych. Uczyłam się razem ze sprawnymi , miałam świetnego instruktora. Prawą nogą czyli protezą obsługuję tylko gaz, a lewą sprzęgło i hamulec. Jeżdżę tak 40 lat bez wypadku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/10/21 14:17 #4 przez dorasz3
dorasz3 odpowiedział w temacie: Re: jazda samochodem
Uważam,że jeżeli masz protezę na prawej nodze to na Twoim miejscu nie prowadziłabym auta z manualną skrzynią biegu. To jest raczej nie do opanowania, więc szukaj automatu, pozdrawiam

Dorota

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/10/21 09:15 #5 przez piotr33
piotr33 odpowiedział w temacie: Re: jazda samochodem

A ja mam amputowaną prawą nogę i również jeżdżę z automatem tylko :)
Tak zrobiłam kurs i tak też zdawałam egzamin na prawko :) Po prostu używam lewej nogi.

ostatnio próbowałem z protezą prawej nogi jechać autem z manualna skrzynią :) porażka :) ciągle mi gasł przy ruszaniu , szarpal , wyrywal do przodu , ale jexdzilem na działce więc nikomu nie zagrażalem:0 automatem bylo by łatwiej chyba

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/10/20 17:18 #6 przez dorasz3
dorasz3 odpowiedział w temacie: Re: jazda samochodem
Witam, ja jestem po amputacji lewego podudzia i jeżdżę normalnym autem już 28 lat.Robiłam prawo jazdy również na zwykłym aucie i o ile jest mi wiadomo, to lekarz decyduje czy potrzeba auto przerabiać,czy też nie,więc czego straszycie policją i karami. Jeżeli lekarz z uprawnieniami dopuszcza taką osobę do prowadzenia bez oprzyrządowania to tego inne instytucje nie mogą zakwestionować. W swoim życiu miałam zarówno kolizje jak i jeden wypadek i nikt nie kwestionował,że wciskam sprzęgło nogą z protezą.Radzę abyś spróbował prowadzić tak ja i sprawdzisz,czy dajesz radę, jeżeli poradzisz sobie to powiesz o tym lekarzowi,że nie potrzebujesz oprzyrządowania a on podejmie decyzję, pozdrawiam, powodzenia...........

Dorota

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.507 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art