Poradniki do pobrania

jaka wysokość odjęcia

Więcej
2013/07/18 05:49 #2 przez janelady
janelady odpowiedział w temacie: Nie ma się o co kłócić
Nie przpuszczałam,ze wzwołam taki spór...Kikut podudzia ma zaledwie 9 cm,po reamputacji prawie nic by nie zostało.A tu się już nic nie da zrobić.Próbowano 2 lata.Chcę wreszcie uwolnić się choćby na parę godzin od kul.Poznałam dwoje amputantów kolegę z wyłuszczeniem w stawie kolanowym i dyiewczynę po amputacji udowej 10 cm powyżej kolana.Przekonałam się do tego drugiego rozwiązania ze względu na protezę.Ona równiej chodzi,a nawet na tej protezie biega.Mam mieć taką samą.W tej sytuacji wybór jest jasny.

janelady

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • svietic
  • svietic Avatar
2013/07/18 05:41 #3 przez svietic
svietic odpowiedział w temacie: amputacje u dzieci
Jednak Cycuss ma rację. U dzieci kości rosną bardziej niż mięśnie i niektóre dzieci przechodzą kilka reamputacji. Niektóre bardzo z tego powodu cierpią, bo rosnąca kość zaczyna przebijać mięśnie. Jeśli chcecie to mogę podać adresy internetowe i tytuły papierowych książek, w których takie osoby wspominają swoje dzieciństwo. Nie są to jednak teksty po polsku ( angielski, rosyjski )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/17 20:48 #4 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: jaka wysokość odjęcia
Cycuss,

albo ja sie wyrazilem niezrozumiale, albo ty mnie nie zrozumiales.

Napisalem wyraznie (a moze mi sie tylko wydaje, ze to bylo wyrazne), ze wyluskanie (w normalnym przypadku a nie w przypadku @janelady) nie jest reamputacja lecz zwyczajna swiadoma amputacja.
W przypadkach bardzo krotkiego kikuta podudzia stosuje sie wyluskanie swiadomie (od ponad trzydziestu lat) na szersza skale. Powodem jest wlasnie trudnosc rozsadnego oprotezowania bardzo krotkich kikutow podudzia.
Dla jasnosci: jezeli kikut podudzia mialby byc bardzo krotki, stosuje sie od poczatku wyluskanie w kolanie. W tym wypadku (przy bardzo krotkim kikucie podudzia) brak stawu kolanowego jest mniejszym zlem. Osoba z wyluskaniem i dobra proteza bedzie lepiej chodzila niz osoba oprotezowana na bardzo krotkim kikucie podudzia.

Dawniej, kiedy wyluskanie bylo w powijakach, czesto zostawiano krotki kikut podudzia, bo alternatywa byla amputacja na wysokosci uda. Stad tez Twoja stycznosc z osobami o bardzo krotkich kikutach, oni byli amputowani dawniej.

Napisales tez:

W tym przypadku jeżeli wieku 11 lat amputowano nogę to wiadomą sprawą jest to ze kość piszczelowa będzie rosła i będzie trzeba ponownie ja skrócić ,to jest normalne .


Jestes pewien, ze to jest normalne? ;-)
Cycuss, w takim wypadku wszystkim amputowanym dzieciom musianoby az do doroslosci (zgodnie z cyklem wzrostu) kilkakrotnie reamputowac noge !
Chyba zartujesz?
Skoro, jak piszesz, jestes protetykiem, nie powinienes robic sobie takich zartow, ktos moglby wziasc to na powaznie.

Pozdrawiam. m.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/16 06:11 #5 przez cycuss
cycuss odpowiedział w temacie: Re: jaka wysokość odjęcia
Witam
Pewnie to co Maciek pisze ma racje teoretycznie model książkowy , ale praktycznie nie ma się to do teorii , miałem kilku pacjentów z krótkim kikutami którzy chodzili na protezach podudzia może to były protezy mniej estetyczne tylko funkcjonalne ale jeżeli znowu by musieli iść do szpitala i podać się reamputacji bądź wyłuskania i przechodzić ponowny etap kiedy kikut się zagoi jak długo trzeba będzie czekać na rehabilitacje i ponowna nauka chodzenia i podstawowe pytanie czy będzie lepiej jak było ?
W tym przypadku jeżeli wieku 11 lat amputowano nogę to wiadomą sprawą jest to ze kość piszczelowa będzie rosła i będzie trzeba ponownie ja skrócić ,to jest normalne .
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/15 21:39 #6 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: jaka wysokość odjęcia

... nie ma dobrej reamputacji bo tak trzeba nazwać ,jeżeli chodzi o wyłuszczenie w stawie kolanowym...


Wyluszczenie w kolanie jest zazwyczaj normalna amputacja (a nie reamputacja) stosowana w wypadkach, kiedy amputacja ponizej kolana pozostawialaby tak krotki kikut, ze normalne oprotezowanie byloby niemozliwe.

W omawianym przypadku @janelady, kazde rozwiazanie (zarowno wyluskanie jak i amputacja powyzej kolana) jest reamputacja, bo ona juz jest (ponizej kolana) amputowana.

czy będziesz w stanie tez opierać się na końcu kikuta czy nie będziesz odczuwała bul ,przy wyłuszczeniu przeważnie robi się protezy pełno kontaktowe z podparciem o szczytukikuta a to czasem boli...


Przy wyluszczeniu w kolanie kosc udowa jest nienaruszona i jest zachowana w calosci. Wlasnie dlatego robi sie tuleje pelnokontaktowe. Nienaruszona koncowka kosci kikuta jest mniej podatna na bol i mozna ja lepiej obciazac niz koncowke obcietej kosci udowej.

tak naprawdę żaden sztuczny staw nie zastąpi naturalnego choćby nie wiadomo jak by mały kikut...


to nie jest zgodne z rzeczywistoscia. Kilkucentymetrowego kikuta nie da sie rozsadnie zaprotezowac, wlasnie dlatego stosuje sie w takich przypadkach (jezeli kikut mialby byc krotszy niz ok. 8 cm) wyluskanie.

Pozdrawiam.
m.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/15 06:19 #7 przez cycuss
cycuss odpowiedział w temacie: Re: jaka wysokość odjęcia
Witam
Tak naprawdę to nie ma dobrej reamputacji bo tak trzeba nazwać ,jeżeli chodzi o wyłuszczenie w stawie kolanowym minus jest taki ze będziesz ograniczona do komponentów i stawów kolanowych nie wszystkie będzie można zastosować do protezy będzie mniej kosmetyczna jeżeli chodzi o kobiety to bardzo zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny ,pytanie jest następujące czy będziesz w stanie tez opierać się na końcu kikuta czy nie będziesz odczuwała bul ,przy wyłuszczeniu przeważnie robi się protezy pełno kontaktowe z podparciem o szczytukikuta a to czasem boli , jeżeli chodzi o amputację na poziomie uda nie będziesz ograniczona do komponentów , ale tak naprawdę żaden sztuczny staw nie zastąpi naturalnego choćby nie wiadomo jak by mały kikut
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.195 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art