Poradniki do pobrania

Nadmierna potliwość

Więcej
2013/06/24 17:01 #2 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Nadmierna potliwość

Co do pierwszego linka używałem właśnie ten liner. Te kilka lat temu była to dość droga impreza, a już po roku duża część sylikonu nie posiadała trwałego połączenia z zewnętrzną dzianiną, część zaś dzianiny po prostu się poprzecierała.


Czesc Comatusapiens,

Liner firmy Medi z pierwszego linku nie ma (w odroznieniu do linera z drugiego linku firmy Össur) zewnetrznej warstwy dzianiny. Musiales uzywac innego linera.

Pozdrawiam.
m.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/21 21:31 #3 przez Comatusapiens
Comatusapiens odpowiedział w temacie: Re: Nadmierna potliwość
Witaj Maćku

Co do pierwszego linka używałem właśnie ten liner. Te kilka lat temu była to dość droga impreza, a już po roku duża część sylikonu nie posiadała trwałego połączenia z zewnętrzną dzianiną, część zaś dzianiny po prostu się poprzecierała.

Dopasowany był na tyle, że zakładanie i zdejmowanie mogło się odbywać jedynie na "wywinięcie", i to po wcześniejszym spryskaniu dzianiny alkoholem. Ówczesny protetyk mówił mi dokładnie to samo odnośnie sylikonów i pocenia. Pamiętam również pacjentkę spotkaną na jednej z wizyt, która zgłaszała podobne problemy (po kilku latach w sylikonie, ale z normalnym trzpieniem mocującym) i wymienialiśmy się sposobami - jej dotyczył umieszczania na końcu kikuta takiej wkładki - krążka dla karmiących kobiet.

Tym nie mniej, jeśli komuś pomaga, to super! To może być trochę jak z lekami - nie u każdej osoby dany lek pomoże, ale u tych u których zadziała, można uzyskać fajne rezultaty. Zawsze lepiej, żeby pocenie przeszło w ciągu kilku dni niż dopiero po 7 latach! :)

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/21 20:00 #4 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Nadmierna potliwość
Comatusapiens,

mam nadzieje, ze mowimy o tym samym?

Jak podkreslilem, moja wypowiedz o poceniu kikuta dotyczy linera, nie silikonowej tuleji.
Obecnie uzywam czwarty taki liner:

www.medi.de/patient/produkte/beinprothet...liner-relax-tfc.html

Przedtem uzywalem dwa takie linery:
www.ossur.de/prothetik/Iceross-Liner/Iceross-TF-Seal-In

Przy wszystkich wymienionych linerach pocenie przechodzilo po kilku dniach.
Moje spostrzezenia potwirerdzaja badania klinicznnego instytutu badawczego w Muenster nad roznymi linerami.
Pomijam pytanie, czy silikon jest „nonplusultra”? Chodzi wylacznie o dokladne dopasowanie linera.

Liner (obojetnie z jakiego materialu), ktory jest dobrze dopasowany, i mozliwy do zalozenia tylko przez rolowanie na kikut ze sporym oporem, nie sprawia zazwyczaj, problemow z poceniem.
Liner, ktory wchodzi na kikut bezproblemowo i czuje sie „komfortowo”, jest zazwyczaj zbyt luzny.

Ale tak, jak napisales – kazdy jest inny. Wiele osob oczekuje, ze elementy protezy od poczatku beda odczuwane komfortowo, a wielu protektykow stara sie spelnic to zyczenie .

Pozdrawiam. m.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/21 08:43 #5 przez Comatusapiens
Comatusapiens odpowiedział w temacie: Re: Nadmierna potliwość
Maćku

Z całym szacunkiem, ale nie jestem przekonany co do 100% sprawdzalności opinii dotyczącej silikonu...
Miałem Iceross Transfemoral Seal-In® Liner

Nie był za duży, powiedziałbym, że przez kilka miesięcy był nawet nieco mały. Lej miałem wykonany we wrześniu, pociłem się przez zimę, wiosnę i lato i jesień. Pociłem się cały, kikut w sylikonie pocił się wraz ze mną. Właśnie przez to pocenie kikut nieco "wypływał" z sylikonu, nie mogłem uzyskać siły na końcu, protezę ciągnąłem za sobą. Z leja żywicznego również czasami nieco wypływał, ale miałem opracowaną technikę wypuszczenia nadmiaru potu przez korek, wpuszczenia niewielkiej ilości powietrza i wypchnięcia tego powietrza górą przez pracę mięśni, efektem czego był powrót kikuta na prawidłowe położenie.

Każdy jest inny. Znam ludzi których sylikon postawił na nogi i ogólnie umożliwił dobre, wygodne chodzenie, znam ludzi którym tłumaczono, że sylikon będzie rozwiązaniem wszystkich problemów, po czym okazywało się, że nie byli jakoś szczególnie zachwyceni :roll:

U mnie liner był dobrze dopasowany, mimo to kikut mocno się pocił przez długi czas - być może jest jeszcze jakiś inny czynnik poza dopasowaniem, np.: rodzaj linera, reakcja ujść gruczołów potowych na dodatkowe składniki linera poza sylikonem - jeśli odpowiednio obrzękną, to wydzielanie potu ulegnie redukcji (podobnie działają sole glinu).

Tak z ciekawości - w jakim konkretnie linerze udało Ci się to uzyskać? Różne dodatki mogą faktycznie fajnie wpływać na reakcje skóry, więc dobrze byłoby wiedzieć, które modele mają potwierdzone działanie :)

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/20 20:33 #6 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Nadmierna potliwość
Bartosz,
moja odpowiedz wez pod uwage tylko wtedy, jezeli uzywasz silikonowego linera.

Jezeli uzywasz liner z silikonu, to pocenie kikuta wystepuje tylko w pierwszych dniach noszenia nowego linera. Po dziesieciu dniach do dwoch tygodni przechodzi.
Jezeli pocenie wystepuje dluzej niz dwa tygodnie, to masz za duzy liner.

Liner, ktory pasuje, nie dopuszcza powietrza i kikut pozostaje niemal suchcy, nawet w najgoretsze dni.

Jezeli kikut poci sie po uplywie dwoch tygodni, to znaczy, ze liner jest zle dopasowany (jest za duzy).

Pozdrawiam. m.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/19 19:09 #7 przez bdk
bdk odpowiedział w temacie: Re: Nadmierna potliwość
Dzięki wielkie za tak obszerną odpowiedź :) Jutro sprawdzę antyperspiranty, o których piszesz. Ostatnio słyszałem jeszcze o stosowaniu maści cynkowej, podobno po systematycznym stosowaniu pot znacznie znika.

Pozdr.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.289 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art