Poradniki do pobrania

jaka wysokość odjęcia

Więcej
2013/07/15 06:19 #7 przez cycuss
cycuss odpowiedział w temacie: Re: jaka wysokość odjęcia
Witam
Tak naprawdę to nie ma dobrej reamputacji bo tak trzeba nazwać ,jeżeli chodzi o wyłuszczenie w stawie kolanowym minus jest taki ze będziesz ograniczona do komponentów i stawów kolanowych nie wszystkie będzie można zastosować do protezy będzie mniej kosmetyczna jeżeli chodzi o kobiety to bardzo zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny ,pytanie jest następujące czy będziesz w stanie tez opierać się na końcu kikuta czy nie będziesz odczuwała bul ,przy wyłuszczeniu przeważnie robi się protezy pełno kontaktowe z podparciem o szczytukikuta a to czasem boli , jeżeli chodzi o amputację na poziomie uda nie będziesz ograniczona do komponentów , ale tak naprawdę żaden sztuczny staw nie zastąpi naturalnego choćby nie wiadomo jak by mały kikut
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/14 17:17 #8 przez piotr33
piotr33 odpowiedział w temacie: Re: jaka wysokość odjęcia
czekam aż sie wypowie cycuss:))) on Wam lepiej to wyjasni... ma duzo doswiadczenia:))

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/11 06:27 #9 przez krucznka
krucznka odpowiedział w temacie: powyżej
Ze względu na własne doświadczenia(amputacja powyżej kolana)i to co słyszałam od osób po wyłuszczeniu w kolanie doradzałabym odjęcie powyżej stawu kolanowego.Masz duże szanse na foremny kikut,który ułatwi protezowanie.Maciek ma rację wykonanie perfekcyjnej protezy pod względem kosmetycznym po wyłuszczeniu kolanowym jest właściwie niemożliwe.
Z drugiej strony - po latach - tak jak u mnie, proteza kosmetyczna nie ma już tak wielkiego znaczenia.Nie czuję obciachu by być elegancką o kulach.Natomiast w protezie najbardziej sobie cenię funkcjonalność.

kruczanka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/04 21:57 #10 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: jaka wysokość odjęcia
janelady,

zadalas bardzo ciekawe pytanie, na ktore ... nie ma jednoznacznej odpowiedzi :-(
Sam jestem „obojnakiem” (nie w znaczeniu plciowym, w znaczeniu amputacji), mam amputowana noge na wysokosci srodka knykciow kolanowych. Nie jestem wiec „wyluskany” (kosc udowa jest przecieta), a jednoczesnie nie jest mozliwe u mnie klasyczne zaprotezowanie powyzej kolana (kikut nie zweza sie konicznie w dol, przypomina troche maczuge jak przy wyluskaniu).
Na Twoje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i obaj lekarze ... maja racje poniewaz:

- zaprotezowanie dlugiego kikuta obcietego powyzej kolana jest znacznie latwiejsze, rowniez wybor elementow protezowych (kolan protezowych, stop, adapterow) jest duzo wiekszy.

- dobre zaprotezowanie wyluskania w kolanie jest o wiele trudniejsze, rownierz wybor elementow protezy jest mocno ograniczony. Poza tym optyczno-kosmetyczne dostosowanie do prawdziwej nogi jest raczej niemozliwe (kolano bedzie zawsze nizej niz prawdziwe kolano).

Kazdy dodatkowo zachowany centymetr kikuta pozwoli Ci na lepsze kontrolowanie protezy. Wyluskanie zmniejsza (ale ich nie eliminuje) tez szanse na bole poamputacyjne kikuta. Daje tez szanse (nie od razu) na tuleje, ktora nie wymaga ani trzpienia, ani podcisnienia – dobrze dopasowana trzyma sie zwezeniem nad knykciami kolana. Poza tym wyluskanie pozwala na poruszanie sie (bez protezy) na kolanach – wazne tylko w razie naglego pozaru i przydatne (to zalezy od upodoban) przy seksie ;-)
Wymaga bardzo dobrego oprotezowania, a co za tym idzie naprawde dobrego protetyka.

Dobrze oprotezowac Cie powyzej kolana bedzie mogl natomiast prawie kazdy protetyk. Jezeli chcesz miec powloke kosmetyczna przypominajaca noge, amputacja powyzej kolana jest lepsza. Wybor elementow protezowych (stopy, kolana, ewentualne adaptery np. do przekrecania kolana, doboru butow o roznych wysoakosciach obcasa) tez jest duzo wiekszy przy amputacji powyzej kolana.

Boze Narodzenie - to jeszcze pol roku. Tak, mozesz wierzyc, za pol roku w obu przypadkach bedziesz mogla juz chodzic na protezie :-)

Polscy lekarze, niemieccy lekarze – ilu lekarzy, tyle zdan. Nie wiem gdzie zasiegalas konsultacji. W Niemczech jest kilka klinik i protezowni, ktore moglbym Ci polecic z czystym sumieniem. Zwlaszcza jedna klinika uwazana jest (podpisuje sie pod tym bez zanego „ale”) za najlepsza w europie pod wzgledem amputacji, jak i protetytyki.
To zapewne nie interesuje wiekszosci forumowiczow, poza tym mogloby byc uznane za reklame. Jezeli Cie interesuje, napisz prywatna wiadomosc.

Pozdrawiam. maciek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/04 12:07 #11 przez janelady
janelady stworzył temat: jaka wysokość odjęcia
W wieku 11 lat amputowano mi nogę poniżej kolana wskutek niewłaściwie leczonego skomplikowanego złamania podudzia.Spartaczono również sam zabieg bo zostawiono za długi fragment kości piszczelowej a za mało mięśni i skóry.Skutek - dzisiaj kikut jest w takim stanie,że nie mogę zakładać protezy.Wszelkie próby jego plastyki zawiodły.Reamputacja poniżej kolana niemożliwa bo w zasadzie nie byłoby już kikuta zdolnego by go zaprotezować.Zaproponowano mi wyłuszczenie w stawie kolanowym.Prawie się zgodziłam - mam już dosyć dolegliwości i niemożności skorzystania z protezy,ale oto podjęłam pracę w Niemczech i moja firma wspomoże mnie przy operacji,a zwłaszcza protezowaniu.Ale...niemieccy lekarze proponują odjęcie powyżej kolana,mówią,że wyłuszczenie w stawie kolanowym w 1/3 przypadków kończy się ponownym zabiegiem,a kikut na tej wysokości jest bardzo trudny do zaprotezowania.Dlatego proponują odjęcie z zachowaniem ok.4/5 uda,gdyż podobno to najlepsza wysokość do protezy udowej.Jestem skłonna uwierzyć,ale z drugiej strony to kolejne parę cm.nogi.Pytanie czy warto,bo jeżeli tak,to nie ma sprawy.
I jeszcze jedno - oni mnie przekonują,że jeżeli wszystko pójdzie OK,to na Boże Narodzenie mogę już używać tymczasówki.Wierzyć?Dodam,że jestem bardzo zmotywowana.

janelady

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.171 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art