Leje protezowe

Leje podudzia

Wsród lejów protez podudzia możemy wyróżnić dwie główne kategorie:

1. Leje podudzia koncentrujące się na poszczególnych partiach kikuta celem skierowania na nie nacisku (miejsce podparcia).
Wśród nich możemy wyróżnić trzy typy lejów:
- lej PTB z oparciem podrzepkowym - obejmuje od góry połowę rzepki i część kości udowej, a ciężar ciała opiera się głównie na półeczce podrzepkowej (okolica więzadła właściwego
- lej KBM - obejmuje kłykcie kości udowej lecz otwarta jest rzepka. Zaletą jest lepsza boczna stabilizacja kolana, wadą - ograniczony zakres zgięcia w stawie kolanowym.
- lej PTS - typ leja najbardziej zabudowujący staw kolanowy, który obejmuje całą rzepkę wraz z kłykciami udowymi. Daje znakomitą stabilizację stawu kolanowego, bardzo dobre własności kosmetyczne, bardzo dobry zakres pracy zgięcia i wyprostu stawu kolanowego.

Czytaj więcej...

Leje uda

Możemy wyróżnić trzy główne grupy lejów protez uda:

1. Leje uda z pończochą kikutową i/lub miękkim wkładem

Lejek wykonany z tworzywa bądź żywicy, dodatkowo wewnętrznym wkładem jest miękki lej wykonany z materiałów o różnych twardościach . Ewentualnie zamiast miękkiego wkładu stosuje się pończochy kikutowe. Stosowany głównie dla mało aktywnych użytkowników. Wymagane dodatkowe zawieszenie protezy. Głównym miejscem podparcia na protezie jest guz kulszowy.

Czytaj więcej...